اين آموزش توسط بسياري از قهرمانان اين رشته ورزشي استفاده شده

اين مجموعه براي حرفه اي ها و کساني که قصد حرفه اي شدن دارند پيشنهاد مي شود

مجموعه اي براي آموزش واليبال براي علاقه مندان اين رشته و کساني که به فکر قهرماني در اين رشته هستند

خريد آموزش واليبال

توجه کنيد: اين محصول داراي گارانتي بدون قيد و شرط فروشگاه با ضمانت بازگشت پول و يا تعويض ميباشدپس با اطمينان خريد کنيد

اين محصول به صورت اورجينال از فروشگاه ارائه ميشود و شماره مجوز در توضيحات درج گرديده

خريد پستي

فقط 11000 تومان! شماره مجوز:236/813256

با استفاده از اين مجموعه مطمئن باشيد به جمع ستارگان واليبال کشور خواهيد پيوست

۱۰:۰۱:۲۸ | نويسنده : واليباليست |

آموزش فن پاس دادن در واليبال

پاس از ارتفاع

- پاس كوتاه:

پاس كوتاه به پاسى گفته مى‌شود كه ارتفاع آن حداكثر ۱ متر باشد. بديهى است اين پاس در نوع خود با اشكال و اندازه‌هاى مختلفى به اجراء گذاشته مى‌شود. به‌عنوان مثال پاس‌هاى ۶۰، ۸۰ و ۱۰۰ سانتى‌متر جزء پاس‌هاى كوتاه محسوب مى‌شوند. حملاتى كه بر روى اينگونه پاس انجام مى‌شود به ”آبشار سرعتي“ معروف هستند. به‌نظر مى‌رسد از جمله بازيكنانى كه براى اولين بار از اين نوع پاس، براى آبشار استفاده كردند، بازيكنان ژاپن باشند. گفتنى است كه نوار بالائى تور، ملاك اندازه‌گيرى ارتفاع پاس محسوب مى‌شود .

به ادامه مطالب برويد

- پاس متوسط:

پاسى كه ارتفاع آن حداكثر از يك تا دو و نيم متر باشد، به ”پاس متوسط“ معروف است. پاس متوسط نيز از لحاظ ارتفاع، انواع مختلفى دارد. همچنين آبشارى كه روى اين نوع پاس صورت مى‌گيرد به آبشار متوسط (نرمال) معروف است (تصوير زير).

 

 

پاس از عمق

براى اينكه مفهوم پاس از لحاظ عمق براى ما روشن‌تر شود، كافى است دور يا نزديك بودن توپ (پاس) را نسبت به تور مورد بررسى قرار دهيم. مى‌توان اينگونه پاس را نيز به‌صورت علايم از قبل تعيين شده نشان داد. گفتنى است كه اين علايم، تنها براى اعضاء تيم معنى‌دار است. به‌عنوان مثال و براساس قرار قبلى مى‌توان نوع پاس را از لحاظ دورى و نزديكى به تور با شماره‌هاى ۱، ۲ و ۳ نمايش داد. اين علامت با انگشتان دست نشان داده مى‌شود. در اينجا عدد ۱ به معنى پاسى است كه از لحاظ عمق، قدرى به تور نزديك است و عدد ۲ به پاسى گفته مى‌شود كه قدرى دورتر از تور ارسال مى‌گردد و بالأخره علامت ۳ به پاسى گفته مى‌شود كه از سويِ پاسور براى بازيكن خطِ عقبي، ارسال مى‌گردد (تصوير زير).

 

 

نوع پاس(۱)

در خصوص شكل پاس، بعضى از كشورهاى صاحب نام اين ورزش، براى شناسائى انواع پاس از علايم اختصارى استفاده مى‌كنند. برخى نوع پاس را با حروف الفباى انگليسى مشخص مى‌كنند و عده‌اى نيز نوع پاس را با عدد نامگذارى مى‌نمايند.

 

(۱) . تصاوير پاس به‌صورت اصلاح شده از كتاب ”استراتژى و تاكتيك در واليبال“ ترجمه محسن ثالثي، مؤسسه نشر علم و حركت، تهران ۱۳۷۲

 

به‌طور كلى مى‌توان انواع پاس را با استفاده از طول تور مورد ارزشيابى قرار داد و در انجام رقابت‌ها به‌عنوان يك طرح تاكتيكى حمله از آن استفاده كرد. مطمئناً اساس اين كار ايجاد هماهنگى قابل قبول بين مهاجمان و پاس‌دهنده مى‌باشد. براى تحقيق چنين عملى بايد مشخصات پاس را كه در طول تور ارسال مى‌شود به‌صورت علايم قراردادى تعيين كرد. به‌عنوان مثال اين علايم مى‌تواند از اعداد ۱ تا ۹ تشكيل شده باشد. براى اين منظور تمام طول تور را از سمت چپ به راست با اعداد مذكور (از ۱ تا ۹) علامت‌گذارى مى‌كنيم. در اين تقسيم‌بندى عدد ۱ وضعيت پاس را در سمت چپ و عدد ۹ همين وضعيت را در سمت راست تور نشان مى‌دهد. همان‌طور كه در تصوير زير ملاحظه مى‌شود، محل استقرار پاسور تيم بين شماره‌هاى ۷ و ۸ مى‌باشد. همچنين عدد ۵ وضعيت پاس را در وسط تور به نمايش مى‌گذارد. از وضعيت استقرار پاس‌دهنده تيم كه بين اعداد ۷ و ۸ تعيين شده، اين نتيجه حاصل مى‌شود كه همواره پاسور در شرايط مختلف بازي، براى ارسال پاس به خط كنارى (سمت راست) زمين نزديك‌تر است و برعكس، با خط كنارى (سمت چپ) فاصله زيادترى دارد. به‌نظر مى‌رسد يكى از دلايل عمدهٔ اتخاذ چنين شيوه‌اي، آن باشد كه در اين شرايط پاسور در سمت مقابل (جلو) خود داراى ديد بهترى است و علاوه بر آن مى‌تواند انواع پاس را به سمت جلو با مهارت بيشترى ارسال نمايد. از طرف ديگر چون در يك جمع‌بندى آمارى اكثر مهاجمان راست دست هستند، بنابراين به‌طور طبيعى عادت دارند كه حملات خود را بين اعداد ۱ تا ۷ تور به نمايش بگذارند.

 

 

- پاس كوتاه سريع:

حداكثر ارتفاع اين پاس ۱ متر است، پاس كوتاه، نزديك به پاسور انجام مى‌شود. اين پاس هم در جلو و هم در قسمت پشت پاسور صورت مى‌گيرد (تصوير زير).

 

 

- پاس تيز داخل:

اين پاس داراى ارتفاعى حدود نيم تا يك متر است. فاصلهٔ آن در مقابل پاسور حداقل تا دو متر ادامه پيدا مى‌كند. اين نوع پاس، هم به سمت پشت و هم به سمت جلو قابل اجراء است (تصوير زير).

 

 

- پاس تيز خارج:

اين پاس با ارتفاع تقريباً نيم تا يك متر ارسال مى‌شود. فاصلهٔ آن از مقابل پاسور تا خطِ كنارى ادامه پيدا مى‌كند و از آن نيز مى‌گذرد. اين پاس در دو انتهاى تور قابل اجراء است (تصوير زير).

 

 

- پاس قوس كوتاه:

اين پاس به‌صورت قوس كوتاه ارسال مى‌شود و حداكثر داراى ۲ متر ارتفاع است. محل فرود توپ تقريباً نزديك به خط كنارى زمين است. اين پاس از سوى پاسور به دو انتهاى تور (پشت و جلو) قابل ارسال است (تصوير زير).

 

 

- پاس قوس بلند:

اين پاس، با داشتن قوس زياد و ارتفاع بيشتر از ۳ متر، تا انتهاى هر دو طرف تور، از سوى پاسور ارسال مى‌شود (تصوير زير).

 

 

- پاس قوس وسط:

اين پاس نيز با داشتن قوس زياد و ارتفاع بيشتر از ۳ متر، در وسط تور انجام مى‌شود. فاصلهٔ اين پاس با پاسور تقريباً يك تا يك‌و‌نيم متر است. پاسور مى‌تواند اين پاس را به سمتِ پشت و جلو، ارسال نمايد (تصوير زير).

 

 

منبع: http://www.aftabir.com


برچسب‌ها: ،


نظرات (0)

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :